Slnečné tóny

Autor: Ľubomír Bercel | 27.5.2005 o 16:40 | Karma článku: 4,27 | Prečítané:  1234x

Keď ma ráno prebudia slnečné lúče, stále si vravím, že je to asi jedna z najkrajších vecí, ktoré sa mi v živote môžu stať. Ale viem o jednej ešte krajšej - keď si hneď po prebudení slnečnými lúčmi pustím dobré SKA.

Čierno-biely šachovnicový vzor symbolizuje 2 tóny a dôraz na druhú a štvrtú dobu - hudobné charakteristiky SKA.Čierno-biely šachovnicový vzor symbolizuje 2 tóny a dôraz na druhú a štvrtú dobu - hudobné charakteristiky SKA.

SKA vzniko na Jamajke v šesťdesiatych rokoch 20. storočia a spolu s reggae (ktoré sa zo SKA vyvinulo) vytvorilo zrejme najmladšiu ľudovú hudbu na svete. Rôznorodé hudobné vplyvy spojené s radosťou z nezávislosti (6. augusta 1962) vytvorili nový a jedinečný štýl a už jeho názov v človeku evokuje tanec a skákanie. Charakteristický dôraz na druhú a štvrtú dobu jednoducho nenechá nikoho chladným.

Tento hudobný štýl bol už od začiatku spätý s istým životným štýlom vyznávajúcim toleranciu, slobodu a mier. Tieto ideály neskôr prebralo a rozvinulo aj „spomalené” reggae, ktoré sa vďaka Bobovi Marleymu dostalo do celého sveta. Počiatky histórie SKA písali na Jamajke skupiny i jednotlivci - The Skatalites, The Wailers, Desmond Dekker alebo Jimmy Cliff. Ich hudba je doslova presiaknutá slnkom a pohodou, veselé tóny a svižný rytmus pôsobia ako studená sprcha pre teplom unavenú myseľ a vyčarujú na tvári spokojný úsmev.

SKA sa spolu s prisťahovalcami dostalo do Veľkej Británie, kde evolúcia priniesla 2Tone a vznik Skinheads (čo je na samostatný článok). V Európe sa SKA spolitizovalo, pribralo na rýchlosti, tvrdosti a teda aj na agresivite, podieľalo sa na vzniku punku a bohužiaľ sa nevyhlo ani prítomnosti pri rôznych násilnostiach, čím sa desaťročie od svojho vzniku vzdialilo ideálom, z ktorých vzišlo. Možno bude znieť zvláštne, že v kapelách, ktoré počúvali Skinheadi hrali černosi, možno bude ešte zvláštnejšie, že mnoho tých Skinheadov bolo černochov a spolu s bielymi sa zabávali na koncertoch kapiel The Madness, The Beat, The Selecter alebo The Specials (zaujímavý je trend v názvoch kapiel - The Jednoslovo). Táto podoba SKA je vlastne len odrazom vtedajších pomerov v Británii, sociálnych rozdielov a tým pádom silnejúcich ľavicových postojov medzi pracujúcimi.

Špirála vývoja je nezastaviteľná a s treťou vlnou SKA prišla aj absolútna uvoľnenosť. SKA sa začalo kombinovať s punkom, jazzom, funky, hardcorom a dokonca aj s etnickými vplyvmi iných oblastí (Balkán), texty sú politické aj nepolitické, niektorí hudobníci majú dready, niektorí skin head a niektorí zasa punkové číra. Na koncertoch sa už nestrhávajú bitky a ľudia sa proste chodia zabaviť a nabiť energiou. A ja som rád, že si ráno môžem zlepšiť náladu, keď si pustím španielov Ska-P, ktorí sa rozhodli tento rok svoju činnosť ukončiť alebo talianskych Persiana Jones.

SKA SKA SKA SKA :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?